Home

Despre noi

 

Dragi vizitatori,

Vă mulţumim pentru interesul pe care-l arătaţi Consulatului General al României la Salonic, consultându-i website-ul care reflectă diversitatea activităţilor desfăşurate de echipa noastră.

Concepând acest website, am încercat, pe cât posibil, să venim în întâmpinarea aşteptărilor fiecărui vizitator. Cetăţenii români sau de origine română vor putea fi la curent cu evoluţiile din relaţia româno-elenă, vor putea consulta informaţiile consulare, precum şi anunţuri privind evenimentele destinate comunităţii româneşti din circumscriptia Consulatului General al României la Salonic. Vizitatorii site-ului vor putea explora multiplele faţete ale relaţiei dintre România și Grecia, fie ele referitoare la oportunităţile de afaceri în România, înscrierea la studii, viaţa culturală sau cele mai potrivite destinaţii turistice.

Echipa noastră își dorește să furnizeze servicii de calitate pentru comunitatea românească şi să răspundă doleanţelor cetățenilor români cu promptitudine şi în condiţiile prevăzute de lege, cât și să consolideze cooperarea cu partenerii noştri din Grecia.

În măsura posibilităţilor, vom sprijini iniţiativele culturale ale diferitelor organizaţii reprezentative ale comunităţii româno-elene. Vizitați site-ul nostru pentru a vă menține informat cu privire la formalităţile şi procedurile consulare, pentru a fi la curent cu activităţile Consulatului General, cât şi pentru a urmări activitatea diplomatica româno-elenă.

Vă asigur că ne dorim ca spațiul Consulatului General al României la Salonic să fie pentru români un loc primitor, iar echipa oficiului consular va fi atentă şi receptivă la solicitările Dumneavoastră.

 

Consulatul General al României la Salonic
 

Program de lucru cu publicul în data de 24 ianuarie 2020 - Ziua Unirii Principatelor Române

18.01.2020

În conformitate cu dispoziţiile legale, Consulatul General al României la Salonic nu va avea program cu publicul în data de 24 ianuarie 2020, Ziua Unirii Principatelor Române. Vă…

Programul de burse MAE oferite de statul român cetățenilor străini, pe baza HG 288/1993, pentru anul universitar 2020-2021

13.01.2020

Vă comunicăm următoarele informații de interes cu privire la Programul de burse MAE oferite de statul român cetățenilor străini, pe baza HG 288/1993, pentru anul universitar…

Atenționare de călătorie– Fenomene meteorologice nefavorabile

07.01.2020

Ministerul Afacerilor Externe informează cetățenii români care se află sau intenționează să călătorească în Republica Elenă în legătură cu menținerea unor restricții, respectiv …